KRĄG BIBLIJNY – Ewangelia wg św. Marka rozdział XIV
Zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego, na parterze domu parafialnego w czwartek 21 listopada br. o godz. 19 (po wieczornej Mszy św.).
Tematem spotkania będzie rozdział XV i następne Ewangelii wg św. Marka.
Rozważać będziemy Mękę Jezusa oraz wydarzenia towarzyszące Jego Zmartwychwstaniu.
Tematem naszego październikowego spotkania był rozdział XIV Ewangelii wg św. Marka.
Wydarzenia opisane w rozdziale XIII miały miejsce dwa dni przed Paschą i Świętem Przaśników. Zdrada Judasza sprawiła, że następne potoczyły się bardzo szybko, szybciej nawet niż życzyli sobie tego wrogo nastawieni do Jezusa kapłani i faryzeusze. Planowali wprawdzie Jego uwięzienie i zabicie, ale obawiając się reakcji pielgrzymów, nie w okresie tak dużego święta. Wiedząc o czekającej go męce, Jezus gorąco pragnął ostatniego , pożegnalnego spotkania ze swoimi wybranymi uczniami. Jego organizacja miała niemal konspiracyjny przebieg, uczniowie do ostatniej chwili nie wiedzieli gdzie się ono odbędzie. Możliwe, że wiedząc o zdradzie Judasza, Jezus nie chciał aby coś zakłóciło to spotkanie. Tę Ostatnią Wieczerzę św. Marek, a za nim również św. Mateusz i św. Łukasz, nazywają Paschą. Nie mógł to jednak być świąteczny wieczór Paschy żydowskiej, gdyż wtedy nie były by możliwe dalsze opisane w Ewangelii wydarzenia. Prawo nie dopuszczało aby w trakcie Paschy możliwe było zebranie Wysokiej Rady i odbywanie sądu. Zgodnie z tym, co opisuje w swojej Ewangelii św. Jan, była to raczej Pascha Jezusa odbywająca się dzień przed żydowskim świętem Paschy a zarazem Jego śmierci jako Baranka składanego w ofierze za nasze grzechy.
Punkt kulminacyjny Ostatniej Wieczerzy to ustanowienie Eucharystii, przeistoczenie przez Jezusa chleba i wina w Ciało „za nas wydane” i Krew „za nas przelaną” oraz skierowane do uczniów polecenie „aby czynili to na Jego pamiątkę”. W ten sposób, pod konsekrowaną przez kapłana postacią chleba i wina, Jezus pozostaje z nami w Kościele aż do czasu swojego ponownego przyjścia.
Pod koniec Wieczerzy Judasz widząc, że jego zdrada znana jest Jezusowi, wyszedł decydując się na Jego szybkie wydanie kapłanom. Jezus i pozostali uczniowie udali się do ogrodu na Górze Oliwnej. Tu, po dramatycznej, pełnej wewnętrznego cierpienia długiej, samotnej modlitwie, Jezus powierza się woli Swego Ojca i odważnie wychodzi na spotkanie, zbliżających się, prowadzonych przez Judasza prześladowców. Zbyt dufny w swe siły, wierność i przywiązanie do Jezusa Piotr, mimo chwilowej odwagi, zostając sam, zapiera się Go, a Jezus jeszcze tego samego wieczoru zostaje postawiony przed sąd Wysokiej Rady i na podstawie fałszywych zarzutów skazany na śmierć. Ponieważ, będący pod rzymska okupacją Żydzi, nie mieli prawa wykonywać takich wyroków, przekazują Jezusa rzymskiemu namiestnikowi Piłatowi.