KRĄG BIBLIJNY – Ewangelia wg św. Marka rozdziały IX-X
Zapraszamy na kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego, które odbędzie się na parterze domu parafialnego 16 maja br. o godz. 19 (po wieczornej Mszy św.).
Omówimy rozdziały XI i następne Ewangelii wg św. Marka.
Podczas dyskusji będziemy się starali omówić następujące zagadnienia:
- Uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy – jaki był cel tego wydarzenia.
- Dlaczego Jezus wygonił kupców ze świątyni i jaki ten czyn ma związek z losem drzewa figowego?
- Mowa eschatologiczna Pana Jezusa
oraz inne, które mogą się nasunąć podczas lektury. ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
Tematem naszego kwietniowego spotkania była dyskusja na temat rozdziałów IX i X Ewangelii wg św. Marka:
Przemienienie na górze Tabor miało przygotować uczniów na czekające ich niebawem wydarzenia, ułatwić im przetrwanie trudnego okresu zwątpienia i rozpaczy po ukrzyżowaniu i śmierci Jezusa oraz przyjęcie z wiarą Jego zmartwychwstania. Świadkami przemienienia byli trzej ulubieni uczniowie: Szymon-Piotr, Jan oraz jego brat Jakub, których Jezus czynił świadkami wszystkich ważniejszych wydarzeń. Przemieniony Jezus ukazał im się w pełnej chwale a Jego boskość i znaczenie potwierdziły słowa wypowiedziane przez samego Boga Ojca. Towarzyszący przemienionemu Jezusowi Eljasz i Mojżesz potwierdzają swoja obecnością ścisły związek Jego nauczania z Prorokami i Prawem Starego Przymierza. Rozumie to Piotr. Jego, trochę mało realna, propozycja postawienia w miejscu przemienienia trzech namiotów, nawiązuje do obozowiska wędrujących z ziemi egipskiej Izraelitów oraz obecnego tam Namiotu Spotkania z Bogiem.
Po tym wydarzeniu Jezus nadal otwarcie zapowiadał uczniom swoje rychłe ukrzyżowanie i zmartwychwstanie, ale oni nadal nie potrafili jeszcze tego pojąć i przyjąć do wiadomości. Kłótnia uczniów o to, który z nich zajmie bardziej zaszczytne miejsce przy Mistrzu świadczyła, że nadal rozumieli jego misję w kategoriach doczesnych, jako budowanie pełnego chwały ziemskiego królestwa.
Opisywane przez św. Marka wydarzenia i sposób ich uszeregowania służą do przedstawienia pewnych prawd, nauk i myśli teologicznych. Odczytujemy je w opowiadaniu o bogatym młodzieńcu i następującym po nim opowiadaniu o niewidomym Bartymeuszu. Bogaty młodzieniec przychodzi po radę co ma robić aby się zbawić. On liczy na swoje dobre wypełnianie przepisów Prawa. Jezus nie jest mu potrzebny, może tylko do tego aby go pochwalił za to, że tak się dobrze stara. Niestety, jego zbytnie przywiązanie do dóbr tego świata stanowi przeszkodę niemożliwą do pokonania o własnych siłach. Postawa niewidomego Bartymeusza jest zupełnie inna. Kierując się głęboką wiarą, całą nadzieje pokłada jedynie w Jezusie. Wezwany biegnie do niego bez namysłu zostawiając cały swój majątek, płaszcz umożliwiający mu przetrwanie zimnych nocy. Jego prośba zostaje wysłuchana a on sam idzie za Jezusem. Tymczasem Jezus wraz ze swoimi dwunastoma uczniami zmierza do Jerozolimy na święto Paschy.